Mobilemed – rehabilitacja z dojazdem do domu
Wizyty w godzinach: 7:30 - 22:00, Kontakt (8:00 - 20:00): +48 544 440 000
MobileMed - Mobilni rehabilitanci i masażyści
Strona główna » Co leczymy » Kręgosłup i miednica » Rwa udowa

Rwa udowa

Rwa udowa – opis i leczenie

Rwa udowa to zespół objawów związanych z uciskiem nerwu udowego. Ból promieniuje do przedniej części uda, pośladków i łydki. Rwa udowa powstaje na skutek stanu zapalnego, które rozwija się w kręgosłupie lub innych jego obrębach. Schorzenie to zaliczane jest do zespołów korzeniowych czyli tzw. “korzonków”. W zależności od stopnia zmian w korzeniach nerwowych, rwa może mieć różne nasilenie.

Ból spowodowany atakiem rwy udowej opisywany jest jako rwący, palący, neuropatyczny, który zaczyna się w odcinku lędźwiowym i krzyżowym, biegnie wzdłuż przodu nogi przez wewnętrzną część łydki aż do stopy. Ból nasila się podczas kichania, kaszlu lub śmiania się. Mogą występić również niedowłady, zaburzenia czucia, przykurcze mięśni i uczucie bólu uda podczas biernego zginania nogi w kolanie podczas leżenia na brzuchu. Jeśli rwa kulszowa ma charakter ostry to w ciągu kilku tygodni udaje się ją wyleczyć, nieleczona może przejść w stan przewlekły. Wtedy do uciążliwego bólu dochodzą przykurcze mięśni, a także z czasem pojawiają się zaburzenia postawy ciała i chodu.

Leczenie rwy udowej opiera się głównie na niwelowaniu bólu. Stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz zmniejszające napięcie mięśni. Należy maksymalnie odciążyć kręgosłup. Ważnym elementem w leczeniu schorzenia jest fizjoterapia. Doświadczony fizjoterapeuta dostosuje terapię do stanu pacjenta. Pomocne mogą okazać się zabiegi wykorzystujące ciepło i zimno, a także terapia manualna i kinesiology taping.

error: Treść jest chroniona !!