MobileMed - Rehabilitacja i fizjoterapia z dojazdem

Wizyty w godzinach : 7:30 - 20:00
Kontakt : + 48 604 999 555

Zapalenie okostnej kości piszczelowej czyli Shin Splints

Zapalenie okostnej kości piszczelowej czyli Shin Splints

Jak często odczuwasz ból w łydkach? Jesteś biegaczem i po wysiłku boli Cię przednia część goleni? A może zdecydowałeś się na intensywny trening i teraz odczuwasz silny dyskomfort w okolicy łydek?

Ból w przedniej części podudzia nazywany jest często “bólem piszczeli”. Ale czy to oznacza, że bolą nas kości? Niekoniecznie. “Ból piszczeli” jest ciężki do poprawnego zdiagnozowania, istnieje wiele chorób, dla których taki ból jest objawem.

Jedną z wielu przyczyn bólów w piszczelach jest tzw. Shin Splits czyli zapalenie okostnej kości piszczelowej. Najczęściej występuje u osób aktywnych fizycznie. Do jego rozpoznania potrzeba lekarza, który wystawi odpowiednią diagnozę i ukierunkuje leczenie.

Zespół przeciążenia przyśrodkowej okolicy piszczeli

Jego objawem jest ostry ból wzdłuż wewnętrznej części goleni, występujący najczęściej po rozpoczęciu ćwiczeń. Ból znika po krótkim odpoczynku, ale zwykle towarzyszy mu opuchlizna lub bolesne zgrubienie. Dzieje się tak dlatego, że okostna (czyli zewnętrzna warstwa kości) ulega nieustannym zmianom, którym towarzyszy silny ból. Pod wpływem przewlekłych działań czynników zewnętrznych wokół okostnej tworzy się stan zapalny. Główną przyczyną wystąpienia przeciążenia mięśni jest zaburzenie ruchomości ścięgna Achillesa lub zbyt mocno napięty mięsień brzuchaty łydki. Jeśli nie występuje równowaga pomiędzy mięśniami w przedniej i tylnej części łydki często skutkuje to ostrym bólem. Siły pociągowe mięśni goleni silnie działają na okostną, a to z kolei powoduje dyskomfort i ból.

Przyczyny MTTS (Medial Tibial Stress Syndrome, czyli potocznie Shin Splints)

Błędne wykonywanie treningu
Zwykle występuje u początkujących osób, które bez odpowiedniego przygotowania zwiększają obciążenie treningu. Kość nie jest przygotowana na przyjęcie dodatkowego obciążenia i nie nadąża z zaadoptowaniem się do niego.
Inną przyczyną bólów w piszczelach może być szybki wzrost masy ciała związany z intensywnym treningiem lub częsta zmiana nawierzchni, na której się ćwiczy. Słaba technika biegu czy niewystarczająca wydolność mięśni stabilizujących wpływają na przeciążenia układu kostno-mięśniowe, co w efekcie może doprowadzić do różnych schorzeń.

Obuwie u biegaczy
Bardzo ważne jest aby wymieniać buty co około 500 przebiegniętych kilometrów. Z czasem buty zużywają się i tracą swoje zdolności ochronne i podporowe. Dodatkowo obuwie powinno być dostosowane do stopy, powierzchni na jakiej się ćwiczy i rodzaju aktywności. Materiał z jakiego wykonany jest but, a przede wszystkim podeszwa, różni się w zależności od twardości powierzchni na jakiej się trenuje. Buty sportowe osoby biegającej w lesie, na miękkiej nawierzchni, będą miały zupełnie inny rodzaj podeszwy niż osoby, która biega na asfalcie lub bieżni. W wielu sklepach sportowych można poprosić o pomoc sprzedawcę, doradzi on jakie obuwie będzie najlepsze dla naszego sportu. W przypadku źle dobranego obuwia narażamy nasz organizm na kontuzje, ponieważ stopy nie mają zapewnionej odpowiedniej amortyzacji co wpływa negatywnie na ciało.

Mechanika ruchu (biomechanika)
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu mięśniowego kończyn dolnych przyczyniają się do powstawania przeciążeń. Sposób w jaki funkcjonuje stopa, stawy skokowe czy kolano mają silny wpływ na obciążenie kości piszczelowej. Również takie zaburzenia w budowie anatomicznej kośćca jak płaskostopie, stop wydrążona czy różna długość kończyn przyczynia się do powstawania shin splints i nasilenia jego objawów. Niektóre ćwiczenia mogą wpłynąć na przyspieszenie procesu pojawienia się bólów w łydkach np. skakanie na skakance czy bieganie.

Ogólny stan zdrowia
Długoterminowe przyjmowanie niektórych leków (np. sterydowych leków przeciwzapalnych) może powodować osłabienie tkanki kostnej i w efekcie podwyższać ryzyko pojawienia się zapalenia okostnej piszczelowej.
Jak zdiagnozować zapalenie okostnej kości piszczelowej?
Aby poprawnie zdiagnozować zapalenie okostnej należy udać się do odpowiedniego ortopedy po zauważeniu u siebie występujących objawów: bólu z przedniej strony piszczeli, bólu po stronie zewnętrznej na przebiegu mięśni strzałkowych (w łydce), bólu najbardziej typowego dla shin splints czyli tego po stronie przyśrodkowej. Jeśli w dotyku czujesz zgrubienia występujące na piszczeli i wzmożone napięcie mięśni oraz skóry.

Podstawowym narzędziem diagnostycznym, którego używają lekarze do potwierdzenia schorzenia jest rentgen. Dodatkowo zleca się także USG, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa w celu wykluczenia uszkodzania tkanek miękkich.

Jak leczyć shin splints?

Po stwierdzeniu shin splints, pierwszą akcją jaka powinna zostać podjęta jest zmniejszenie intensywności treningu lub całkowite zaprzestanie go. Należy wprowadzić aktywność fizyczną jaka nie będzie obciążać układu kostno-mięśniowego. Po zaprzestaniu treningu najczęstszym błędem jest powrót do niego po kilku tygodniach, o tym samym obciążeniu. Powrót do tego samego treningu będzie bardzo bolesny, należy to robić stopniowo.

Pomocna w leczeniu shin splints może być krioterapia czyli leczenie zimnem. Jest to naturalny sposób na złagodzenie stanu zapalnego. Owiń cienkim ręcznikiem kuchennym kostki lodu i przyłóż do miejsca, w którym występuje stan zapalny. Spowoduje to zmniejszenie bólu i przyspieszy gojenie się tkanek.

Warto pomyśleć o opatrunkach uciskowych i tapingu, jeśli nie możemy zrezygnować z treningu, to na jego czas ucisk pomoże zmniejszyć dolegliwości i przeciążenie tkanek miękkich.

Jeśli chcesz zmniejszyć natężenie zapalenie możesz np. unieść kończyny dotknięte bólem powyżej poziomu serca. Nasze ciało naturalnie wpływa na odpływ krwi i limfy, co w efekcie spowoduje zmniejszenie ciśnienia w kończynie, co może pomóc w zniwelowaniu bólu.

Po konsultacji ze specjalistą zdecyduj się na rehabilitację. Mobilizacja stawów i tkanek miękkich czy ćwiczenia wzmacniające i rozciągające pomoże w zniwelowaniu napięcia w kończynie i przyczyni się do uśmierzenia bólu. W warunkach domowych możesz użyć wałka ortopedycznego (foam roller) i wyrolować napięte mięśnie.
W poważnych przypadkach, jeśli nie powiedzie się leczenie zapobiegawcze, niezbędne będzie unieruchomienie kończyny na 2-4 tygodnie za pomocą ortezy lub opatrunku gipsowego. W fazie ostrej mogą być potrzebne również leki sterydowe przyjmowane doustnie lub w formie kremu.

Zapobiegaj zamiast leczyć

Sport to zdrowie. Jednak uprawiany nierozsądnie, nieodpowiednio dobrany do możliwości naszego ciała może spowodować kontuzje lub nawet wywołać chorobę. Pamiętaj aby dawkować przeciążenie organizmu i dostosowywać je do obecnych możliwości. Zwiększaj ciężary lub przebiegany dystans powoli. Solidnie się rozgrzej, a po treningu porządnie rozciągnij. Ból powinien być sygnałem, że dzieje się coś niepożądanego. Nie bagatelizuj takiej informacji i zaprzestań wymagających elementów treningu oraz skonsultuj się ze specjalistą. Może to być początek jakiejś choroby i im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym szybciej powrócisz do pełnej sprawności i zminimalizujesz ryzyko powikłań. Zastosuj profilaktykę aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko kontuzji. Noś obuwie dobrane odpowiednio do nawierzchni na jakiej trenujesz, zmieniaj je w miarę zużycia. Nie zwiększaj zbyt szybko obciążenia ćwiczeń, rób to stopniowo. Dzięki temu długo będziesz się cieszyć elastycznością i siłą mięśni.

Zobacz więcej

Czym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy i jak go leczyć?

 

Czym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy i jak go leczyć?

Stawy kręgosłupa z czasem podlegają zmianom zwyrodnieniowym, odpowiednim do wieku. Zmiany te powodują degenerację stawów, co prowadzi do bólu, sztywności, a nawet do niestabilności. Kręgozmyk to zmiana anatomiczna, w której dochodzi do przemieszczenia kręgów wyżej leżących ku przodowi, w stosunku do kręgu położonego niżej. Bardzo często osoba dowiaduje się, że ma kręgozmyk po wykonaniu zdjęcia RTG zleconych przez lekarza. Czasami zdarza się, że zmiana budowy nie powoduje bólu pleców, jednak w większości przypadków ból jest mocno odczuwalny.

Kręgozmyk występuje najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Najczęściej objawia się bólem całego odcinka lędźwiowego i może promieniować aż do kończyn dolnych. Nasila się podczas siadania i wstawania. Oprócz niedogodności jakim jest uciążliwy ból, konsekwencją nieleczonego kręgozmyku jest ogólne pogorszenie sprawności ruchowej, zaburzenia mięśni i czucia, a także inne zaburzenia neurologiczne.

Ból kręgosłupa spowodowany wystąpieniem kręgozmyku

Z wielu rodzajów kręgozmyku najczęstszym jest kręgozmyk zwyrodnieniowy. Bardzo często występuje wraz z ciasnotą kanału kręgowego i zazwyczaj powoduje ból pleców, który jest pierwszym objawem tej choroby. W wyniku występowania tych dwóch chorób mięśnie przykręgosłupowe wykonują wzmożoną pracę przez co napinają się mocniej. Do tego dochodzi ból promieniujący do pośladków lub nóg. O wiele rzadziej, ale równie prawdopodobnie, dochodzi do osłabienia siły mięśniowej i zaburzenia czucia w kończynach dolnych. Ludzie cierpiący na kręgozmyk zwykle skarżą się na ból zależny od zmiany pozycji lub podczas wysiłku fizycznego.

Wystąpienie kręgozmyku zwyrodnieniowego może mieć wiele przyczyn. Może rozwijać się na podłożu przewlekłym innych, już występujących, dolegliwości.

Najczęstszymi przyczynami powstawania kręgozmyku są na przykład:

 • wrodzona wada kręgu

Jest przyczyną, którą bardzo ciężko leczyć. Zmiany w kręgach mogły wystąpić już w okresie płodowym lub podczas dorastania i tego typu wady trudno jest odwrócić.

 • następstwa urazów ostrych jak i przeciążeniowych

Uraz ostry powstaje w wyniku nagłego urazu mechanicznego. Natomiast urazy przeciążeniowe występują w momencie wykonywania przez dłuższy czynności obciążającej kręgosłup np. wielogodzinne siedzenie przy komputerze lub pracowanie w ogródku ze schyloną głową.

 • stan zwyrodnieniowy kręgosłupa

Wynika z naturalnego procesu zużywania się organizmu i występuje wraz z wiekiem. Przyczyną zwyrodnień jest zanikanie mazi stawowej co z kolei skutkuje ocieranie kości o kość co powoduje ból.

 • degeneracja krążków międzykręgowych

Krążki międzykręgowe można przyrównać do “poduszeczek” występujących między kręgami. Służą one amortyzacji całego kręgosłupa i codziennie wykonują tytaniczną pracę. Zanikanie krążków to naturalny proces występujący z wiekiem, jego przyczyną może być także brak ruchu lub nadwaga. Wraz z zużywaniem się krążków, zanikają one co powoduje ból kręgosłupa.

Leczenie chirurgiczne kręgozmyku zwyrodnieniowego

Aby wykonać zabieg operacyjny osoba musi otrzymać bezwzględne wskazanie od lekarza o wystąpieniu ubytków neurologicznych. Zwykle ucisk jednego kręgu względem drugiego jest niewielki, jednak wraz z postępem ześlizgu może dochodzić do zwiększenia dolegliwości bólowych, drętwienia i osłabienia kończyn.

Innym wskazaniem jest nieustępowanie dolegliwości bólowych i pomimo zastosowania wszystkich metod leczenia nieoperacyjnego ból nadal występuje.

Zabieg ma na celu usztywnienie chorego segmenty kręgosłupa, aby zapobiegać w przyszłości jego niestabilności co jest przyczyną dolegliwości. Usztywnienie można uzyskać poprzez przeszczep tkanek kostnych własnych (autogennych) lub z banku kości (allogenicznych).

Uzyskanie zrostu kostnego jest szybsze i bardziej pewne przy dodatkowej stabilizacji. Obecnie najpopularniejszym sposobem jest użycie śrub przeznasadowych łączonych metalowymi prętami. Często używa się ich razem ze specjalnymi implantami, które mają zastępować krążek międzykręgowy.

Leczenie zachowawcze kręgozmyku zwyrodnieniowego

Sposób leczenia kręgozmyku zależy od objawów pacjenta. Często epizody o silnych dolegliwościach mogą wymagać jedynie 1-2-dniowego odpoczynku w łóżku. Aby zmniejszyć dolegliwość podaje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można również rozważyć zastosowanie gorsetu w celu stabilizacji kręgosłupa.

Leczenie początkowych stadiów kręgozmyku może być poddane efektywnej rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Zabiegi fizykoterapeutyczne i indywidualnie dobrane ćwiczenia mogą pomóc w uśmierzeniu bólu. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom, wzmacniają się osłabione mięśnie gorsetu kręgosłupa, co pomaga w niwelowaniu bólu i dalszym nieprzyjemnym skutkom zwyrodnienia kręgosłupa.

***

Skorzystaj z usług naszych wykwalifikowanych fizjoterapeutów i zdecyduj się na fizjoterapię kręgosłupa. Zadbamy o Ciebie i Twoje plecy. Z nami pozbędziesz się bólu!

Poprzez Stronę: www.mobilemed.pl/zamowienie-wizyty/

Lub Telefonicznie: 544 44 00 00

Zobacz więcej
Pielęgnacja noworodka – co i jak?

Pielęgnacja noworodka – co i jak?

Pielęgnacja noworodka – co i jak?

Pierwsze tygodnie życia noworodka są niezwykle ważne dla jego rozwoju. Jest to bardzo ważny czas, w którym dopiero wzajemnie się poznajecie. Powinien być spędzony z dala od zgiełku, przede wszystkim w ciszy i spokoju. Jako młoda mama zapewne przejrzałaś już wiele stron, które dotyczyły opiekowania się maleństwem. W tym artykule odpowiem na pytania dotyczące podstawowej pielęgnacji maleństwa.

Kiedy kąpać noworodka i jak często?

Dawniej zalecało się kąpiel dziecka dopiero 2-3 dni po porodzie. Obecnie, jeśli dziecko urodziło się zdrowe, nie ma przeszkód aby swoją pierwszą kąpiel odbyło już następnego dnia. Należy jedynie uważać aby nie zamoczyć gojącego się pępka.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego noworodka należy myć 2-3 razy w tygodniu. Jego skóra jest kilka razy delikatniejsza od skóry starszego dziecka i wrażliwsza na dotyk. Nie wolno używać gąbki, ponieważ zgromadzone na niej bakterie mogą być niebezpieczne dla zdrowia dziecka, lepiej użyć dłoni. Miejsca narażone na podrażnienia, wszystkie fałdki, należy delikatnie umyć, wytrzeć i natłuścić. Po każdej kąpieli należy również umyć główkę i włoski, tym samym środkiem myjącym, co całe ciało. Po miesiącu można już używać specjalnego szamponu dla niemowląt. Po osuszeniu główki niemowlęcia warto wyczesać jego delikatne włoski z użyciem szczotki z delikatnego włosia, ponieważ poprawi to stan ukrwienia skóry oraz wzmocni cebulki włosów.

Jak dbać o skórę noworodka i jakich kosmetyków używać?

Skóra niemowlęcia jest niezwykle wrażliwa na silne środki myjące. Z tego powodu kosmetyki dla niemowlaka powinny być dobierane z rozwagą. Nie należy używać mydeł przeznaczonych dla dorosłych, ponieważ mają one odczyn zasadowy, który działa niekorzystnie na skórę niemowlaka wysuszając ją. Najlepsze będą środki o odczynie neutralnym. Jeśli dziecko ma suchą skórę, należy szukać środków z emolientami, przeznaczonych szczególnie dla niemowląt. Emolienty nie tylko nie wysuszą skóry, ale dodatkowo ją nawilżą. W przypadku suchej skóry u niemowlęcia można zastosować oliwkę dla dzieci. U dzieci czasem występuje tzw. ciemieniucha czyli żółte łuski przypominające łupież, na którą wtarta w nią oliwka również pomaga. Jednak jeśli skóra jest normalna, nie powinno się jej stosować, ponieważ w tym przypadku może podrażniać skórę zapychając ją lub nasilać zmiany łojotokowe.

Po odbytej kąpieli należy delikatnie przemyć dziąsła przy użyciu wilgotnego gazika nałożonego na palec. Przyzwyczai to malucha do późniejszego mycia zębów oraz pozwoli zapobiec powstawaniu stanów zapalnych i późniejszej próchnicy.

Jako, że skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, jego pielucha powinna być zmieniana co kilka godzin. Nawet kilkuminutowy kontakt z kałem i moczem jest drażniący dla tak delikatnej skóry i może wywoływać podrażnienia. Jeśli stosujesz pieluchy tzw. pampersy, które wchłaniają wydzieliny, nie używaj dodatkowo kremu na odparzenia – zatka on kanaliki w pieluszce przez co wydzieliny zostaną w niej i będą mieć kontakt ze skórą. W przypadku używania pieluch tetrowych warto jest używać kremu przeciwko odparzeniom.

Przez pierwsze tygodnie życia skóra noworodka jest wrażliwa, podczas krótkich spacerów latem, nie można używać kremów z filtrem, nawet tych mineralnych. O wiele lepszym rozwiązaniem jest położenie dziecka w półcieniu lub cieniu tak, by promienie słoneczne nie drażniły jego skóry. Specjalne kremy na buzie są zalecane w zimie, ponieważ chronią skórę dziecka przed skutkami zimnego powietrza.

Czas spędzony z niemowlęciem w pierwszych chwilach jego pobytu na świecie jest niezwykle ważny, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Mama musi być nastawiona na pełną dyspozycyjność wobec noworodka i poświęcić mu mnóstwo czasu. Warto wykorzystać ten czas jak najlepiej, ponieważ będzie on miał wpływ na rozwój dziecka w przyszłości.

Zobacz więcej

Jak przygotować się do maratonu?

 

Przebiegnięcie maratonu jest marzeniem wielu ludzi. Po przekroczeniu mety wieńczącej koniec 42 kilometrów 195 metrów możemy z dumą nazwać siebie maratończykami. Jednak przetrwanie kilku godzin biegu jest nie lada wyczynem dla organizmu. Jak się przygotować do tego przedsięwzięcia?

Długi bieg, nawet kilkukilometrowy jest wyzwaniem dla mięśni, które nie są przyzwyczajone do regularnego wysiłku. Organizm osoby, która większość czasu spędza w pracy siedząc, zareaguje inaczej, nawet na kilka kilometrów spokojnego truchtu, niż organizm regularnego biegacza.

Dla osoby, która biega regularnie, rozpoczęcie treningu przygotowującego do maratonu będzie trwało o wiele krócej. Optymalny czas poświęcony na regularne treningi to około 5-6 miesięcy zanim organizm będzie gotowy do podjęcia próby przebiegnięcia 42 km. Samą kondycję organizmu można szybko nadrobić, zajmuje to mniej-więcej 3 miesiące. Wytrzymałość mięśni buduje się latami. Trening do maratonu jest długi i monotonny, należy podejść do niego praktycznie, ponieważ nie da się przeskoczyć pewnych ograniczeń organizmu. Priorytetem powinno być stanie się silnym, szybkim biegaczem, a dopiero później maratończykiem. Należy również pamiętać o odpoczynku pomiędzy treningami, ponieważ każde uderzenie stopą o podłoże powoduje mikrourazy w mięśniach tzw. zakwasy, które potrzebują czasu na regenerację.

Kilka porad dla każdego biegacza:

 1. Regularne biegi budujące wytrzymałość organizmu.
 2. Odpowiednio dobrane buty, wymieniane co 400-500 przebiegniętych kilometrów.
 3. Ochrona skóry przed promieniami UV podczas biegów.
 4. Przewiewny, wygodny strój.
 5. Przerwy między wybieganiami, które pozwolą na regenerację mięśni.

Trening dla osoby zaawansowanej

Optymalny trening odbywa się 3-4 razy w tygodniu i trwa 30 do 60 minut. Można co jakiś czas, raz na 1-2 tygodnie, zdecydować się na długie wybieganie trwające 90-120 minut. Należy jednak potem dać organizmowi czas na regenerację. Nie róbmy gwałtownych, długich treningów, które będą szokiem dla ciała, ponieważ możemy nabawić się trudnej do wyleczenia kontuzji.

Najważniejsze: Buduj swój trening powoli!

Nie staraj się od razu przebieg 20 km. Zwiększaj czas, dystans i tempo stopniowo, o maksymalnie 10% tygodniowo. Pamiętaj o okresach regeneracyjnych.

Zdecyduj się co jakiś czas na długie wybieganie 2,5-3h w ciągłym ruchu, wyćwicz swoje indywidualne tempo, które pozwala Ci na przebiegnięcie długiego dystansu. Zwiększaj je stopniowo aby przyzwyczaić organizm do większego wysiłku. Podczas długich wybiegań nie zapominaj o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości wody i węglowodanów. Zanim podejmiesz się maratonu wypróbuj różne opcje dostarczania ich. Jednym z najpopularniejszych sposobów są tzw. żelki, które są łatwe w konsumpcji i szybko dostarczają energii. Znajdź najlepszy sposób dla swojego organizmu na dostarczenie mu energii w trakcie kilkugodzinnego biegu. Przed startem zdecyduj się na odpoczynek. Jeśli jednak nie jesteś w stanie całkiem zrezygnować z wysiłku, biegaj krótkie interwały, po których organizm szybko się regeneruje.

Trening dla osób bez przygotowania

 1. Początkowo trening nie powinien obejmować długich dystansów. Treningi powinny być krótkie ale częste, bez długich interwałów czy wybiegań. Maksymalna ilość przebiegniętego dystansu nie może przekraczać 5-10 kilometrów. Najlepsze dla początkującego biegacza będą ćwiczenia urozmaicone, szybkościowe i techniczne, które pozwolą na rozwój mięśni i polepszenie kondycji.
 2. Kolejnym krokiem są krótkie, regularne starty trwające 70-80 minut obejmujące 10 kilometrów. W trakcie takich ćwiczeń ważne jest znalezienie i utrzymanie tempa, które będzie optymalne do przebiegnięcia całego dystansu.
 3. Następne w kolejności jest zmierzenie się z półmaratonem. W momencie kiedy jesteśmy w stanie bez problemu przebiec 10 km, kolejnym ważnym elementem ciągle jest regularny trening, z kilkoma długimi wybieganiami, 2-4 razy w miesiącu na dystans półmaratonu.
 4. Dopiero po kilku latach regularnego treningu organizm będzie w pełni przygotowany do wprowadzenia cyklu maratońskiego. Około 3 lat zajmuje proces przygotowania wydolności organizmu do ciężkich treningów pozwalających przebiec upragniony maraton.

Bardzo ważne jest aby pamiętać, żeby trening do maratonu był dobrany indywidualnie dla każdego organizmu. Możliwości każdej osoby są inne. Jednej osobie wystarczy rok aby przebieg dystans 42 km, dla drugiej osoby będzie to kilka lat.

Istotne jest przygotowanie organizmu do kilkugodzinnego biegu. Daj sobie kilka dni odpoczynku, a przed startem naładuj organizm węglowodanami. Spokojny oddech i odpowiednia technika to klucz do sukcesu. Pierwsze 20-30 km biegu będzie proste, kolejne kilometry to kwestia głowy. Wszystko siedzi w głowie. Dlatego przygotuj sobie ulubioną muzykę i zaopatrz się w butelkę wody. Po przekroczeniu linii mety będziesz mógł oficjalnie nazwać się maratończykiem. Gratulacje!

Zobacz więcej

Najczęstsze urazy podczas wakacji

Najczęstsze urazy podczas wakacji

Podczas wakacji wyjeżdżamy w różne miejsca: góry, morze, jeziora. Czas, jaki spędzamy na świeżym powietrzu nie ogranicza się jedynie do leżenia w słońcu na plaży czy w cieniu na leżaku. Bardzo często dla zapracowanych osób jest to czas, w którym mogą się rozerwać, wyszaleć. Siedząc przy biurku nie narażamy swojego organizmu na kontuzję tak bardzo, jak podczas wspinaczki po górach czy grze w siatkówkę plażową.

Jakie są zatem najczęstsze urazy i jak ich unikać?

Najczęściej występującym urazem w trakcie wycieczek jest skręcenie kostki. Podczas spaceru po nierównym terenie wystarczy chwila by nieuważnie postawić stopę by nabawić się bólu, odczuwanego jako “rozerwanie się” czegoś w kostce. Uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł objawia się szybkim opuchnięciem i pojawieniem krwiaka. Należy jak najszybciej unieruchomić staw elastycznym bandażem i unieść nogę do góry aby uniknąć narastającemu obrzękowi. Równie częste są złamania kości, jednak w tym przypadku samo unieruchomienie nie wystarczy, konieczna jest wizyta u lekarza w celu założenia gipsu.

Kolejnym pojawiającym się urazem są stłuczenia. Podczas wzmożonego ruchu fizycznego organizm jest narażony na silne uderzenia, które skutkują obrzękiem, zasinieniem oraz bólem przy dotyku. Z reguły wystarczają domowe okłady z octu lub specjalne maści, jednak jeśli nie ustąpią, warto wybrać się do lekarza, ponieważ jest to niepokojący objaw. Zwykle stłuczeniu ulegają stawy kolanowe, biodrowe, kostki, nadgarstki lub stawy barkowe.

Oprócz skręceń i stłuczeń, równie często spotykane są zwichnięcia oraz wybicia stawu. Podczas mocnego zamachu w trakcie gry w siatkówkę plażową czy w tenisa występuje szczególne ryzyko uszkodzenia stawów. W przypadku wystąpienia nagłego bólu podczas wykonywania opisanych wyżej czynności należy niezwłocznie zgłosić się do ortopedy w celu zdiagnozowania urazu. W wyniku urazu mogło też dojść do uszczerbku kości, czego nie wolno bagatelizować, ponieważ odłamki kości mogły się przemieścić i uszkodzić narządy wewnętrzne.

Aktywność ruchowa podczas wakacji jest niezmiernie ważna, jednak do wszystkiego należy podchodzić z rozsądkiem. Przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego zdecydujmy się na krótką rozgrzewkę, która przygotuje mięśnie na czekającą je aktywność. Po udanej zabawie należy przejść do rozciągania, które pozwoli odpocząć stawom i rozluźni mięśnie oraz zapobiegnie powstawaniu urazów.

*

Szybka pomoc po urazie jest bardzo ważna, dlatego nie zwlekaj z rehabilitacją. Odpowiednio dobrane masaże i ćwiczenia w krótkim czasie pozwolą wrócić do pełnej sprawności po kontuzji. 

Z nami uzyskasz pomoc już następnego dnia od zamówienia spotkania!

W celu zamówienia wizyty skontaktuj się z nami bezpośrednio:

telefonicznie: 544 44 00 00 lub 604 999 555

przez stronę: http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

Zobacz więcej

Ranking 10 najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych NFZ Warszawa

Ranking 10 najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych NFZ Warszawa

Rehabilitacji potrzebujemy coraz częściej – po kontuzji, złamaniu czy nadwyrężeniu mięśni. Bardzo często aby rehabilitacja była efektywna, musi być wykonywana przez dłuższy okres, aby miała czas zadziałać.

W Polsce jest obecnie około 70 tys. fizjoterapeutów, jednak większość z nich pracuje w prywatnych gabinetach lub klinikach. Alternatywą dla prywatnych zabiegów rehabilitacyjnych są ośrodki oferujące usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Poniższy ranking został stworzony dla miasta stołecznego Warszawa. Jako główne kryterium został przyjęty czas oczekiwania na zabieg. W każdym z poniżej podanych ośrodków czas oczekiwania na wizytę trwa około 2-4 tygodni, zwykle trwa to o wiele dłużej.

1. Falck Medycyna Region Centralny

Śródmieście

ul. Sapieżyńska 10

tel. 22 535 91 00

2. Zespół Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Rekol-Med

Mokotów

ul. J.S.Bacha 2

tel. 22 843 64 94

3. Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej Lecznica Lekarska

Ochota

ul. Wawelska 5

tel. 22 825 89 85

4. Przychodnia Lekarska Wojskowej Akademii Technicznej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

Bemowo

ul. Kartezjusza 2

tel. 26 183 82 30

5. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa-Białołęka

Białołęka

ul. Milenijna 4

tel. 22 519 33 08

6. Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Rembertów

Rembertów

ul. Zawiszaków 23

tel. 22 515-44-17

7. ”Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Hipokrates” Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością

Ursus

ul. Plac Czerwca 1976 1

tel. 22 478 28 26

8. Wojskowy Instytut Medyczny

Praga Południe

ul. Szaserów 128

tel. 26 181 62 36

9. Centralna Wojskowa Przychodnia Lekarska “Cepelek” Sp. Zoz

Śródmieście

ul. Koszykowa 78

tel. 22 429 11 79

10. Centrum Rehabilitacji “Estetica-Med” K. M. Michalczyk S.C.

Praga Północ

ul. Ząbkowska 18/61

tel. 22 670 00 63

Bardzo ważne jest aby nie zwlekać z rehabilitacją, ponieważ im szybciej rozpoczniemy ćwiczenia, tym będą one skuteczniejsze i szybciej zobaczymy efekty. Należy pamiętać, że oprócz wyboru ośrodka rehabilitacyjnego, ważna jest dobrze przeprowadzona diagnoza oraz dobór odpowiednio wykształconego fizjoterapeuty.

Natychmiastowa reakcja na kontuzję w postaci poprawnie przeprowadzonej rehabilitacji pozwoli na  szybki powrót do pełnej sprawności i cieszenie się ze zdrowia przez długi czas.

W MobileMed oferujemy pomoc od ręki. Już następnego dnia możesz rozpocząć rehabilitację i wrócić do zdrowia z mgnieniu oka. Czas oczekiwania na rehabilitację jest bardzo długi, najszybciej można otrzymać pomoc po około 4 tygodniach. Warto pamiętać, że zdrowie jest bezcenne i nie warto przekładać rehabilitacji na później.

Zdecyduj się na nią już dziś i pozwól sobie na pomoc z naszymi specjalistami!

Zapraszamy Do Kontaktu:

Poprzez Maila: biuro@mobilemed.pl

Lub Telefonicznie: 544 44 00 00

 

 

Zobacz więcej

Poprawa zdrowia w domowym zaciszu

4182166296_f4e6206330_o

Poprawa zdrowia w domowym zaciszu

Zbliża się lato, czas wyjazdów do sanatoriów zdrowotnych. A co jeśli nie możemy wybrać się na zabiegi fizjoterapeutyczne poza dom? Wizją MobileMed jest dostęp do profesjonalnej rehabilitacji niezależnej od miejsca wykonywania. Obecnie ta usługa jest dostępna w kilku miejscach w Polsce. MobileMed oferuje domową rehabilitację w wielu miastach:

 • Warszawie,
 • Gdańsku,
 • Krakowie,
 • Poznaniu,
 • Łodzi,
 • Wrocławiu.

Głównym założeniem MobileMedu jest umożliwienie osobom w starszym wieku łatwego dostępu do masażu leczniczego i fizjoterapii. Ponieważ fizjoterapeuci MobileMed dojeżdżają bezpośrednio do domu, możesz skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia przy takich zabiegach jak:

Masaż leczniczy

Jest to jeden z rodzajów masażu klasycznego, jednak dostosowuje się go indywidualnie, w zależności od choroby jaka występuje u pacjenta. Zabieg ten szczególnie korzystnie wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych w przewlekłych chorobach zwyrodnieniowych reumatycznych czy nerwobólach. Istnieje cała gama różnych rodzajów masaży leczniczych. Najpopularniejszym jest masaż klasyczny, który pozytywnie wpływa na ciało i umysł, przede wszystkim zmniejszając napięcie mięśni i stawów. Prawidłowo wykonany, przyspiesza przemianę materii, wspomaga układ krążenia. Równie popularną odmianą masażu leczniczego jest masaż przeciwbólowy, podczas którego, fizjoterapeuta uciska wybrane miejsca punktowo przez kilka sekund co powoduje rozluźnienie mięśni i zwalczenie bólu.

Ćwiczenia ogólnie usprawniające

Celem tych ćwiczeń jest poprawa ogólnego stanu zdrowia i kondycji, wzmocnienie siły mięśni i stawów. Dodatkowym atutem zabiegu jest usprawnienie krążenia oraz utrzymanie dobrej czynności układu oddechowego i nerwowego. Główną zaletą jest długotrwała poprawa ogólnego samopoczucia oraz szybkie osiągnięcie pełnej sprawności po ustąpieniu schorzenia. Zabieg składa się z serii różnych ćwiczeń, które wpływają na elastyczność stawów oraz wytrzymałość mięśni. Ćwiczenia wykonywane są z przyborami, przy ławeczce lub drabince, ponieważ podstawowym założeniem tego rodzaju zabiegu jest to, że ruch też może być środkiem leczniczym. Ćwiczenia zaleca się głównie osobom, które ze względu na schorzenia, musiały spędzić w łóżku dłuższy czas i nie miały dostępu do aktywności fizycznej.

Terapia manualna

to masaż polegający na uciskaniu odpowiednich partii ciała w celu rozluźnienia stawów, jednak ciało nie składa się jedynie z nich, dlatego ten zabieg pomaga również na kości, tkankę miękką, skórę, więzadła oraz ścięgna. Dedykowany przede wszystkim osobom z dolegliwościami kręgosłupa i stawów. Efektywność zabiegu wynika głównie z dokładnego badania pacjenta i odpowiedniego dopasowania zabiegu do faktycznego stanu i schorzenia, a nie jedynie objawów.  Istnieje wiele rodzajów terapii manualnej.

wg koncepcji Mulligana

Opiera się na połączeniu mobilizacji stawowych z jednoczesną aktywnością osoby rehabilitowanej. Terapeuta jednocześnie wykorzystuje ruch mierny wykonywany swoimi rękoma z ruchem czynnym, wykonywanym przez pacjenta. Ogromną zaletą tej metody jest bezbolesność wykonywania tego zabiegu oraz jego długotrwałe efekty. Najczęściej stosowana jest przy leczeniu ograniczeń ruchomości stawów oraz bólu spowodowanego zaburzeniem gry stawowej. Stosuje się ją również w usuwaniu bólów i zawrotów głowy.

terapia McKenzie

Podobnie jak w koncepcji Mulligana, wykorzystywane są techniki wykonywane rękoma terapeuty, jak również samodzielne ruchy pacjenta. Założeniem tej terapii jest ból kręgosłupa spowodowany zmianami degeneracyjnymi krążka międzykręgowego. Jest to uraz mechaniczny, którego następstwa neutralizuje się ćwiczeniami dobranymi pod konkretnego pacjenta.

PNF – torowanie nerwowo-mięśniowe

Celem tego zabiegu jest zapewnienie pacjentowi terapii, jakiej jego organizm potrzebuje. Dzięki współpracy fizjoterapeuty z chorym wykorzystuje się zdrowe partie ciała by leczyć chore. Cały proces leczenia jest nastawiony na bezbolesną pracę, bez traumatycznych doznań i z nastawieniem na dalszą pracę w przyszłości. Terapia z założenia powinna składać się z jak największą ilością powtórzeń konkretnych ćwiczeń. Podczas całego procesu dąży się do usprawnienia organizmu oraz osiągnięcia maksymalnej możliwej samodzielności i aktywności pacjenta. Szczególne wskazania do rehabilitacji tą metodą są stany po udarach krwotocznych i niedokrwiennych mózgu, stwardnienie rozsiane, stany po urazach kręgosłupa oraz wszystkie neurologiczne i ortopedyczne schorzenia. Zaleca się te zabiegi również pacjentom ze schorzeniami przebiegającymi z zaburzeniami chodu oraz stany pourazowe i pooperacyjne, w których koniecznością jest odbudowanie masy mięśniowej.

*

Rehabilitacja to długotrwały proces, który przynosi długofalowe korzyści. Odpowiednio dopasowany i przeprowadzony pod okiem doświadczonego specjalisty może przynieść spektakularne efekty. Należy pamiętać, aby w przypadku doświadczenia urazu lub uciążliwego schorzenia, zdecydować się na fizjoterapię jak najszybciej, by zniwelować ból i odciążyć mięśnie oraz stawy jak najszybciej. Dzięki bogatej ofercie zabiegów fizjoterapeutycznych dla osób starszych, istnieje możliwość zapewnienia efektów jak po pobycie w sanatorium.

 

W celu zamówienia wizyty skontaktuj się z nami bezpośrednio:

telefonicznie: 544 44 00 00 lub 604 999 555

przez stronę: http://www.mobilemed.pl/kontakt-mobilemed/

 

 

Zobacz więcej
Dobre Samopoczucie Przed Wakacjami

Dobre Samopoczucie Przed Wakacjami

      Dobre Samopoczucie Przed Wakacjami

     Przed nami początek lata, wielkimi krokami zbliża się upragniony sezon urlopowy.
Większość z nas od dawna myśli o zasłużonym odpoczynku. Warto jednak znaleźć trochę czasu na
chwilę relaksu jeszcze przed wyjazdem. Czy może być coś lepszego niż odprężenie i odrobina
wyciszenia na moment przed upragnionym urlopem?

     Świetnym sposobem na odskocznię od codziennego zgiełku jest skorzystanie z
profesjonalnego masażu relaksacyjnego. Zabieg ten zmniejsza bóle napięciowe mięśni oraz
poprawia krążenie w całym ciele. Masaż relaksacyjny koi zbolałe partie ciała i usuwa uczucie
zmęczenia z organizmu.

   Przed wybraniem zabiegu, warto wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów masażu
relaksacyjnego. Dzięki bogatej palecie możliwości, każdy znajdzie masaż najbardziej
odpowiadający potrzebom organizmu. Ten typ masażu obejmuje najczęściej całe ciało, by możliwe
było odczucie pełnego rozluźnienia i odpoczynku.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze typy masażu relaksacyjnego.

Masaż aromaterapeutyczny jest wykonywany z użyciem ciepłych, naturalnych olejów
wzbogaconych o olejki eteryczne. Substancje zawarte w olejkach działają pobudzająco oraz
uspokajająco na zmysły co pozwala w pełni oddać się odprężającemu działaniu zabiegu. Zabieg
szczególnie polecany osobom potrzebującym odstresowania się. Dodatkowo ciepłe oleje
wpływają pozytywnie na kondycję skóry, dzięki nim jest ona gładka i nawilżona.
Masaż świecą to kolejny rozgrzewający zabieg kojący zmęczone mięśnie. Szczególnie polecany
na spięte części ciała takie jak plecy i barki. Jest to niezwykle aromatyczny zabieg. Dzięki użyciu
specjalistycznych wosków i świec zapachowych, skóra pozostaje miła w dotyku i aksamitna.
Masaż gorącą czekoladą to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników słodkich tabliczek.
Zabieg z użyciem gorącej czekolady wpływa pozytywnie nie tylko na poziom endorfin w
organizmie, ale także na jego kondycję. Delikatne ciepło rozmasowywanej na skórze czekolady
doskonale koi zszarpane nerwy i pozwala rozluźnić najbardziej spięte mięśnie.
Masaż wyszczuplający i ujędrniający jest wykonywany w różnych wariantach. Najbardziej
polecany na dolne partie ciała ze względu na wykorzystanie technik drenażu limfatycznego, co
pozwala na usunięcie obrzęków ze zmęczonej skóry. Dodatkowe użycie kostek lodu wzmacnia
efekt, a także ma działanie wyszczuplające i antycellulitowe. Wbrew pozorom taki zabieg jest
bardzo przyjemny i odprężający.

Masaże orientalne – odrobina egzotyki w Twoim domu

Masaż tajski to połączenie różnych form ucisku oraz rozciąganie ciała mających na celu
przywrócenie harmonii wewnętrznej w organizmie. Taka forma zabiegu pozytywnie wpływa na
ogólną równowagę, ponieważ masowana osoba zostaje wprowadzona w stan głębokiego relaksu.
Szczególnie polecany osobom zainteresowanym jogą, ze względu na duże podobieństwo w
rozciąganiu mięśni z uwzględnieniem barków, szyi i głowy.
Masaż Lomi Lomi to rytuał mocno związany z tańcem hula. Podobnie jak masaż tajski pomaga
zmniejszyć napięcie całego organizmu oraz zniwelować bóle głowy.
Masaż gorącymi kamieniami wulkanicznymi. Polecany osobom ze spiętymi barkami i
plecami. Rozgrzane otoczaki natychmiastowo rozluźniają zestresowane mięśnie i pozwalają
dogłębnie zrelaksować obolałe partie ciała.
Masaż stemplami ziołowymi to niezwykle aromatyczny rytuał polecany na całe ciało. Zabieg
wykonywany z użyciem ciepłych stempli daje uczucie rozluźnienia, a zawarte w nich zioła działa
leczniczo. Masaż ziołowy poprawia krążenie, usuwa zmęczenie i pozwala usunąć bóle z mięśni i
stawów. Słodki aromat ziół koi zmysły i pozwala na całkowite odprężenie.

Różnorodność w wyborze masaży relaksacyjnych sprawia, że każda osoba może znaleźć coś
dla siebie. Warto przetestować co najmniej kilka technik, aby móc wybrać tę, która działa najlepiej
na nasz organizm. Aby uczucie relaksu i odprężenia pozostało na dłużej, bezpośrednio po zabiegu
dobrze jest zaplanować trochę czasu na odpoczynek i nacieszenie się harmonią panującą w
organizmie. Warto wspomnieć, że najlepsze efekty można uzyskać korzystając z zabiegów
regularnie. Dzięki systematycznym zabiegom odprężającym nasz organizm pozostaje w
równowadze co przekłada się na dobre samopoczucie.

[inbound_button font_size=”20″ color=”#c8232b” text_color=”#ffffff” icon=”” url=”http://www.mobilemed.pl/zamowienie-wizyty/” width=”” target=”_blank”]Rezerwuj Masaż[/inbound_button]

   

Zobacz więcej
Profilaktyka podczas zimowych wyjazdów

Profilaktyka podczas zimowych wyjazdów

W jednym ze styczniowych wpisów poruszyliśmy temat przygotowania do sezonu zimowego w górach i dziś go kontynuujemy.  W tym artykule przedstawimy ważne informacje, które przydadzą się już podczas samego wyjazdu. Podpowiemy na co zwrócić uwagę, aby uniknąć urazów i bezpiecznie korzystać z zimowych atrakcji sportowych.

Zobacz więcej
Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

Mówi się, że sport to zdrowie, ale często wiąże się też z kontuzjami. Urazy skrętne podczas aktywności są najczęstszą przyczyną uszkodzenia więzadeł kolana. Najbardziej podatne na zerwanie jest więzadło krzyżowe przednie, które stabilizuje staw kolanowy. Kiedy dojdzie do takiego uszkodzenia mamy wrażenie, że kolano „ucieka”. Taka przypadłość uniemożliwia uprawianie wielu dyscyplin sportowych, a także znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nieleczone urazy struktur stabilizujących staw kolanowy może też powodować uszkodzenie chrząstki  oraz kości i przyspieszać rozwój zmian zwyrodnieniowych. Na szczęście w medycynie już od lat stosuje się różne metody rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Trzeba jednak pamiętać, że ten zabieg wymaga dobrego przygotowania fizycznego, a po nim konieczna jest rehabilitacja. W tym artykule kompleksowo przedstawimy cały ten proces.

Zobacz więcej